понеділок, 9 грудня 2024 р.

 З 2 по 8 грудня 2024 року в Україні проходив Національний тиждень дитячого читання. Цьогорічна тема тижня – "Світло історій" – нагадує нам про те, як читання здатне зігріти душу і надихнути навіть у найскладніші часи. Адже книги – це не просто слова на папері, а цілі світи, які відкриваються перед юними читачами.

Тиждень дитячої літератури покликаний підкреслити важливість дитячої літератури, практики родинного читання, створення затишку за допомогою книжок, читання для задоволення.

Бібліотека Благовіщенського ліцею "Лідер" також долучилася до передріздвяного свята історій, які надихають, об'єднують і дарують тепло!

#ТижденьДитячогоЧитання #СвітлоІсторій #ЧитатиЦікаво









середа, 27 листопада 2024 р.

 

30 листопада - всесвітній день домашніх тварин

30 листопада – справжнє свято для тих, хто обожнює кішок, собак, папуг та інших домашніх тварин. 

Подія має міжнародний характер та називається Всесвітнім днем домашніх тварин (World Pet Day). 

Тварини не дарма називаються меншими братами людини, адже вони потребують турботи та піклування. Особливо це стосується домашніх вихованців, які цілковито залежать від свого господаря.


Основна мета свята:

1.      Підтримка відповідального догляду за тваринами: Нагадування людям про необхідність забезпечення улюбленців належним харчуванням, медичним доглядом та любов'ю.

2.      Захист прав тварин: Заклик до гуманного ставлення до тварин і боротьба з жорстоким поводженням.

3.      Підтримка притулків для тварин: Популяризація адопції тварин із притулків замість купівлі.

4.      Покращення взаємодії людей і тварин: Визнання того, як домашні тварини допомагають знімати стрес, боротися з самотністю та покращувати загальний добробут людей.

Як його відзначають:

1.      Організовують благодійні заходи для збору коштів на допомогу безпритульним тваринам.

2.      Проводять акції з захисту тварин.

3.      Діляться історіями про своїх улюбленців у соціальних мережах.

4.      Організовують сімейні прогулянки, фотосесії або ігри для домашніх улюбленців.

Пам’ятаймо, що наші пухнасті, крилаті чи навіть чешуйчасті друзі дарують нам радість, тому вони заслуговують на особливе ставлення не лише у цей день, а й завжди.

 

30 листопада - Всесвітній день домашніх тварин: матеріали до свята


четвер, 24 жовтня 2024 р.

Учні  6-У класу вирушили у захопливу подорож крізь століття під час квесту  "Книжкова спадщина: від древніх свитків до сучасних бібліотек".  Діти дізналися як змінювались книги від стародавніх рукописів до цифрових видань, відкривали для себе історію бібліотек світу,  їхню важливу роль у збереженні  знань.  Ця зустріч стала не лише цікавою пригодою, а й нагадуванням про важливість книги у житті людини.


 

понеділок, 21 жовтня 2024 р.

Учні 7-І класу взяли участь у захопливій дискусії «Суперсили читання: як книжки змінюють наше життя». Говорили про те, як книги можуть впливати на світогляд, розвивати особистість і вчити співпереживати. Учні ділилися своїми враженнями від прочитаного, обговорювали улюблених героїв та ідеї, які їх надихнули. Ця зустріч ще раз показала, що читання — це справжня суперсила!


 

пʼятниця, 18 жовтня 2024 р.

З учнями 6-І класу проведено інформаційний калейдоскоп «Дитячі книги на всі інтереси». Діти познайомилися з різними жанрами та знайшли книги, які можуть стати їхніми улюбленими. Від пригод та фантастики до пізнавальної літератури — кожен знайшов щось для себе! Ця зустріч показала, що для кожного читача є своя особлива книга.


 

вівторок, 15 жовтня 2024 р.

Учні  2-А класу здійснили мандрівку  на літературному експресі "Казка кличе нас у мандри". Разом ми відкривали чарівний світ улюблених героїв, слухали цікаві історії та поринали в пригоди, які дарують казки. Ця подорож залишила яскраві враження та надихнула дітей на читання!


 

четвер, 10 жовтня 2024 р.

З учнями 4 класу проведено надзвичайно теплу літературно-мистецьку годину "Я малюю світ без війни". Окрім створення малюнків про мирну Україну, діти з захопленням слухали вірші про рідний край, відчуваючи гордість та любов до своєї землі. Ці творчі хвилини стали для них можливістю висловити свої мрії про світ без болю і війни, де панують мир і злагода. Кожен малюнок — маленький вклад у велике майбутнє, про яке вони так мріють! 


 

понеділок, 7 жовтня 2024 р.

З учнями 7-У класу проведено літературну годину “Поетичний всесвіт Лесі Українки”.  Разом відкривали глибину її творчості, читали вірші та обговорювали головні мотиви поезії. Діти доторкнулися до світу Лесі, сповненого сили, краси та любові до рідної землі. Такі зустрічі надихають цінувати нашу культурну спадщину!


 

пʼятниця, 4 жовтня 2024 р.

Учні  5-У класу змагалися в батлі цікавих фактів “Скільки в книгах таємниць!”.  Разом досліджували дивовижні подробиці про книги: від незвичних рекордів до загадкових історій, пов’язаних з літературою.  Діти вражали одне одного цікавими знахідками та дізналися, скільки таємниць зберігає світ книжок.  Атмосфера була захоплива, а інтерес до читання — ще більший!


 

середа, 2 жовтня 2024 р.

З  учнями 7-І класу  здійснили відеоподорож "Бібліотеки світу". Діти мали змогу зазирнути у найвідоміші бібліотеки планети, від величних старовинних до сучасних високотехнологічних центрів. Побачили неймовірну архітектуру, рідкісні колекції книг і дізналися, як бібліотеки зберігають культурну спадщину людства. Ця подорож надихнула учнів на нові відкриття!


 

вівторок, 1 жовтня 2024 р.

 

Сьогодні, 1 жовтня, ми вшановуємо День захисника України — свято мужності, відваги та самовідданості всіх, хто боронить нашу країну. Це день подяки всім військовим, добровольцям, медикам і волонтерам, які щодня стоять на захисті нашої свободи та незалежності. Пам'ятаємо про їхній подвиг і шануємо тих, хто віддав своє життя за Україну. Слава захисникам! Слава Україні!

Дорогі герої та героїні нашої Батьківщини! Дякуємо за вашу мужність, патріотизм та силу духу. Нехай Богородиця завжди оберігає вас і ваші родини. Бажаємо вам добробуту, міцного здоров'я та благополуччя. Ви — наша гордість і надія!

понеділок, 30 вересня 2024 р.

30 вересня, у Всеукраїнський день бібліотек, наша бібліотека радо вітала маленьких гостей.

Для учнів 1-І класу була проведена пізнавальна екскурсія, під час якої діти ознайомилися з чудовим світом книг і дізналися більше про нашу бібліотеку.

А учні 2-І класу взяли участь у творчій майстерні "Кольорові фантазії", де вони весело розмальовували яскраві розмальовки, поринувши у світ фантазії та мистецтва!





               











неділя, 29 вересня 2024 р.

 28 вересня ми відзначали 106-ту річницю з дня народження Василя Сухомлинського — видатного українського педагога, письменника і гуманіста. Його підхід до виховання через любов, розуміння та співчуття надихає педагогів і сьогодні.

Бібліотекарем Благовіщенського академічного ліцею "Лідер" проведено заходи, присвячені вшануванню пам’яті цієї великої людини.

З учнями 3-І класу проведено гру "Подорож у світ доброти з Василем Сухомлинським", де діти відкрили для себе важливі уроки доброти та людяності.

Учні 5-І класу успішно взяли участь в обговоренні "10 не можна Василя Сухомлинського", під час якого ознайомилися з основними правилами етики та взаємоповаги.

А учні 9-І класу поринули у відеоподорож "Життєвий і творчий шлях Василя Сухомлинського", що дозволило їм більше дізнатися про життя та педагогічну спадщину цього видатного діяча.


                  



                              
 

                       


 

четвер, 21 березня 2024 р.

 З 16 до 24 березня в Україні триває Національний тиждень читання поезії.

Тема тижня поезії 2024 – ДІМ. Гаслом став рядок із вірша сучасної української поетки Ірини Шувалової – «Ріки незмінно течуть додому». 

Поняття «дім» для кожного українця і українки набуло щемкого й навіть сакрального значення. Дім для нас тепер про повертання і чекання, про безумовну віру в тих, хто за цей дім бореться. Дім – це світло, котре гріє, навіть, коли вас розділяють тисячі кілометрів. Дім – це чуття себе частиною чогось більшого, частиною родини. Дім – це Україна.

Бібліотека Благовіщенського ліцею «Лідер» приєдналася до «Національного тижня читання поезії». До бібліотеки завітали учні 1-А класу. Діти розповідали чому вони люблять батьківський  дім, наше місто, нашу рідну Україну.  Із задоволенням слухали вірш Наталі Карпенко «Мій дім – це мій край на ім’я Україна» та відтворювали на папері краєвиди рідної землі.










неділя, 25 лютого 2024 р.

 "Я буду крізь сльози сміятись": 25 лютого народилася Леся Українка


25 лютого 1871 року народилася Леся Українка. Щороку в цю дату ми згадуємо талановиту поетесу, чий внесок в українську літературу неможливо оцінити. На її творах виросло не одне покоління українців, а її вірші настільки актуальні, ніби написані сьогодні.

У творчій спадщині Лесі Українки - патріотична та любовна лірика, драми, поеми, збірки українського фольклору, публіцистичні твори. Леся не тільки писала власні твори, але й займалася колекціонуванням і збереженням творів народної творчості. У день народження Лесі Українки розповідаємо біографію поетеси та згадуємо пронизливі твори.

 

Біографія Лесі Українки

Справжнє ім'я Лесі Українки – Лариса Петрівна Косач-Квітка. Вона народилася 25 лютого 1871 року в родині дворян у Новограді-Волинському Житомирської області (у цьому ж місті народився Валерій Залужний). Її мамою була письменниця Олена Пчілка, а батьком – дворянин та меценат Петро Косач.

У сім'ї, окрім Лариси, було ще 5 дітей. Косачі були творчими та добре освіченими людьми, любили літературу та мистецтво. Вони часто влаштовували вдома творчі вечори та концерти, а також забезпечили дітям гарну освіту. Все це вплинуло на художні смаки юної Лесі.

У дитячі роки Леся часто переїжджала з сім'єю в різні міста і вчилася у приватних вчителів. Свій перший вірш "Надія" написала в 9 років.  Дівчинка вивчала грецьку, французьку, німецьку мови та латину, вчилася вишивати та малювати, багато писала та читала.

У 1881 році у віці 10 років Леся сильно захворіла після купання на Водохрещу. У неї розвинувся туберкульоз і почалися болі в руках та ногах. Після цього поетеса до кінця життя мучилася через слабке здоров'я та часті хвороби.

1884 року Лариса Косач бере собі псевдонім Леся Українка та вперше публікує свої вірші у львівському журналі "Зоря".

З 20-річного віку багато подорожувала та знайомилася з відомими письменниками. Через багаторічну тяжку хворобу Леся була змушена виїжджати на курортне лікування до різних країн, а враження від поїздок відображала у творчості. Хоч Леся постійно хворіла, але ніколи не дозволяла шкодувати себе і не скаржилася на долю.

1897 року під час лікування в Ялті Леся Українка познайомилася зі смертельно хворим молодим політиком Сергієм Мержинським. Його часто називають першим коханим Лесі, хоча сама поетеса називала їхні стосунки дружбою. У 1901 році Сергій помер на руках у Лесі, а вона присвятила йому один із найкращих своїх творів - драму "Одержима", написану за одну ніч біля ліжка вмираючого.

1898 року Лариса познайомилася з дуже молодим фольклористом Климентом Квіткою, студентом КНУ. Знайомство переросло у кохання, і в 1907 році пара одружилася. У шлюбі Леся та Климент разом складали збірку фольклору, їздили до етнографічних експедицій.

Ще однією важливою людиною для Лесі Українки була письменниця Ольга Кобилянська. Вони познайомилися у 1899 році і стали найкращими подругами.

Останні роки життя поетеса дуже важко хворіла, але при цьому багато працювала і написала свої найкращі твори. Померла Леся Українка у віці 42 років у 1913 році в Грузії, де лікувалася. Її чоловік Климент після смерті дружини видав збірку українських народних пісень, виконаних голосом Лесі.




четвер, 22 лютого 2024 р.

 21 лютого - Міжнародний день рідної мови.

Це свято відзначають усі народи. Святкуємо його й ми, українці. Наша мова надзвичайно гарна і багата. Для кожного з нас вона найкраща у світі. Бо це мова нашого народу, нашої землі. Любімо ж її, шануймо і навчаймося говорити нею вільно, гарно і правильно.

До Міжнародного дня рідної мови для користувачів бібліотеки Благовіщенського академічного ліцею "Лідер" проведено захід "Мова єднає всіх". Під час заходу діти переглянули "Казочку про українську мову" та взяли участь у жартівливій вікторині.






 

середа, 21 лютого 2024 р.

 


Щороку 21 лютого починаючи з 2000 року увесь світ відзначає Міжнародний день рідної мови, або Міжнародний день материнської мови (англ. International Mother Language Day). Про «підтримку мовного та культурного різноманіття та багатомовності» було оголошено на XXX сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО, що проходила 26 жовтня — 17 листопада 1999 року в Парижі.

Історія цієї дати має трагічний початок. 21 лютого 1952 року у Бангладеш (Східний Пакистан) пакистанська влада жорстоко придушила мітингувальників, переважно студентів, які висловлювали свій протест проти урядової заборони на використання в країні рідної - бенгальської - мови. Після проголошення незалежності Бангладеш у 1971 році цей день відзначають в країні як день мучеників, вшановуючи пам’ять загиблих за рідну мову. Саме за пропозицією цієї країни ЮНЕСКО проголосило 21 лютого Міжнародним днем рідної мови.

Рідна мова для кожної людини є важливим елементом культурної свідомості. Вона накопичує традиції й досвід попередніх поколінь і дозволяє передати їх нащадкам. Мова — це історія народу, його світогляд. Без своєї мови, своєї самобутньої культури немає народу. За оцінкою фахівців, із шести тисяч мов, які нині існують, близько половини знаходиться під загрозою зникнення у найближче десятиліття. Тому ЮНЕСКО своїм Рішенням прагне підтримувати мову, як ознаку культурної приналежності особи. Вивчення іноземних мов та багатомовність є ключами до взаєморозуміння та взаємоповаги для людства.

Українська поетеса Ліна Костенко влучно зауважила: «Нації вмирають не від інфаркту, спочатку їм відбирає мову». Знати, берегти рідну мову – обов’язок кожної людини. Народ, який не усвідомлює значення рідної мови, її ролі в розвитку особистості, не може розраховувати на гідне місце в суцвітті народів.

В історії української мови були доволі складні часи – її забороняли, викорінювали з побуту, культурного та політичного життя. Втім, попри всі складнощі, український народ зміг зберегти свою квітучу мову, якою нині розмовляють понад 45 мільйонів людей по всьому світу.

10 цікавих фактів про українську мову

Перше. Сучасна українська мова має близько 256 тисяч слів.

Друге. За лексичним запасом найближчою до української мови є білоруська — 84% спільної лексики. Далі йдуть польська і сербська (70% і 68% відповідно), потім — російська (62%). Експерти, до речі, зазначають: якщо порівнювати фонетику й граматику, то українська має від 22 до 29 спільних рис з білоруською, чеською, словацькою й польською мовами, а з російською тільки 11.

Третє. В українській мові, на відміну від решти східнослов'янських мов, іменник має 7 відмінків, один з яких — кличний.

Четверте. У 448 році візантійський історик Пріск Панійський під час перебування в таборі гунського володаря Аттіли на території сучасної України записав слова «мед» і «страва». Це була перша згадка українських слів.

П’яте. Українську мову в різні історичні періоди називали по-різному: про́ста, руська, русинська, козацька тощо.

Шосте. В українській мові найбільша кількість слів починається на літеру «П».

Сьоме. Найменш уживаною літерою українського алфавіту є літера «Ф».

Восьме. Українська мова багата на синоніми. Наприклад, слово «горизонт» має 12 синонімів: обрій, небозвід, небосхил, крайнебо, круговид, кругозір, кругогляд, виднокруг, видноколо, виднокрай, небокрай, овид.

Дев’яте. Назви всіх дитинчат тварин є іменниками середнього роду: теля, котеня, жабеня.

Десяте. Українська мова має велику кількість зменшувальних форм. Навіть слово «вороги» може звучати як «вороженьки».

В Україні налічується понад 130 національних меншин – носіїв 79 мов. Є також і мови, які перебувають на межі зникнення: зокрема, два діалекти ромської мови, кримчацька, урумська мови, а також галицький діалект караїмської мови.

У Міжнародний день рідної мови набуває особливого сенсу заклик: любіть, плекайте і поважайте свою рідну мову! Українська мова – одне з найцінніших надбань, яке залишили нам наші пращури. Сьогодні, в умовах спротиву українців повномасштабному російському вторгненню, за українську мову, за національну ідентичність та право бути господарями на своїй землі борються кращі сини та доньки країни. Мова є потужною рушійною силою, яка об’єднала українців і весь світ та веде до Перемоги України.

понеділок, 19 лютого 2024 р.

20 лютого - День Героїв Небесної Сотні

20 лютого щорічно відзначається День Героїв Небесної Сотні згідно з Указом Президента від 11 лютого 2015 року № 69/2015 "Про вшанування подвигу учасників Революції Гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні".


Небесна Сотня

Походження назви. Небесна Сотня – 107 загиблих учасників Революції Гідності, а також активісти Майдану, які загинули навесні 2014 року з початком російської агресії на сході України.
Назва "Небесна Сотня" виникла за аналогією з основними структурними одиницями Самооборони Майдану – сотнями. Уперше вона з’явилася під час прощання із загиблими на столичному майдані Незалежності 21–22 лютого 2014 року. 21 лютого датовані вірші поетес Людмили Максимлюк і Тетяни Домашенко, в яких використано словосполучення "Небесна Сотня". Наступного дня про Героїв Небесної Сотні вже говорили зі сцени Майдану та писали на інтернет-ресурсах. На Урядовому порталі згадка про Героїв Небесної Сотні з’явилася 28 лютого 2014 року.

До Героїв Небесної Сотні належать люди різних національностей, віросповідання, освіти, віку. Серед них громадяни України, Білорусі та Грузії. Наймолодшому з Героїв, Назарію Войтовичу, було 17 років, найстаршому, Іванові Наконечному, – 82 роки. Зі 107 Героїв Небесної Сотні – три жінки: Антоніна Дворянець, Ольга Бура та Людмила Шеремет.
Смерть першого з Героїв Небесної Сотні, Павла Мазуренка, настала 22 грудня 2013 року внаслідок тілесних ушкоджень, завданих невідомими особами, які були одягнені у форму спецпризначенців. Останній із лав Героїв, Віктор Орленко, помер 3 червня 2015 року через ускладнення після вогнепального поранення, отриманого під час штурму Майдану силовиками 18 лютого 2014 року. 



пʼятниця, 16 лютого 2024 р.


16 лютого Україна відзначає державне свято - День єднання. Президент України Володимир Зеленський заснував його у 2022-му на тлі попереджень про можливу війну. 

День єднання - історія дати

Взимку 2022 року американська та західноєвропейська розвідки попереджали Україну про можливе вторгнення РФ і навіть називали дату - 16 лютого. Ніхто не хотів вірити в це - країна продовжувала жити своїм життям і турботами. Але в суспільстві все-таки почалися хвилювання. Для підняття духу і, щоб зменшити психологічний тиск, президент України Володимир Зеленський встановив нове свято, покликане нагадати, що саме в єднанні - наші сила та міць. "Нам кажуть, що 16 лютого стане днем нападу. Ми зробимо його Днем єднання", - сказав тоді президент. Так з'явився День єднання 16 лютого.

День єднання України 2024 - традиції та заходи 

День єднання - молоде свято, цього року ми святкуємо його лише втретє. У нього немає сформованих роками традицій, але в умовах війни воно набуло особливого сенсу - показати усьому світові, що ми сьогодні - як ніколи єдині та попри все будемо відстоювати свою незалежність і своє майбутнє.

16 лютого в українських містах і селищах піднімають державний прапор і виконують гімн. Приєднатися до святкування можна, одягнувши вишиванку, прикріпивши синьо-жовту стрічку або ж підтримати донатом тих, хто зараз бореться за нашу свободу та мир на фронті. Привітайте з Днем єднання України близьких та знайомих.